banner6.jpg
RISAA 2007
special_tourn.gif
RISAA
WINTER FLOUNDER (May 4 - 13)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Michael Lanni (3.10 lbs)
2nd...Charles Bradbury (1.80 lbs)
3rd...Robert Moeller (1.44 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Charles Bradbury (1.85 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SPRING TAUTOG (May 18 - 27)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Bart Wagner (9.56 lbs)
2nd...Robert Masse (7.35)
3rd...Michael Lanni (7.32 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Charles Bradbury (5.28 lbs)
2nd...Normand Morrissette (4.47 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

Row, Row, Row Your Boat Striped Bass Challenge (June 1 - 10)
BOAT DIVISION ONLY
ADULT
1st...Jack Sprengel, Jr. (30.10 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SPRING STRIPED BASS (June 15 - 24)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Armando Simao (42.80 lbs)
2nd...William Nolan (41.05 lbs)
3rd...Michael Lanni (36.20 lbs)
JUNIOR
1st...Nick Hoffman (22.50 lbs)
2nd...Taylor Simao (17.75 lbs)
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Steven McKenna (28.50 lbs)
2nd...C.J. Rice (28.48 lbs)
3rd...Keneth Gu (18.06 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FLUKE (June 29 - July 8)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Armando Simao (8.95 lbs)
2nd...Joaquim Simao (7.10 lbs)
3rd...Charles Bradbury (6.10 lbs)
JUNIOR
1st...Jason DeGerlia (4.00 lbs)
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Robert Masse (3.75 lbs)
2nd...Charles Bradbury (2.87 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SHORE BASS/BLUE COMBO (no boat entries) (July 13 - 22)
Individual anglers. Must enter bass AND blue. Total weight.
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

TEAM FLUKE CHALLENGE (July 28 - 29)
2-Angler Teams - Total Points
1st...25.10 lbs: Gisele Golembeski & Richard Golembeski (6.95, 6.75, 6.45, 4.95)
2nd...19.39 lbs: Thomas Pelletier & Steven Travisono (5.93, 5.34, 4.12, 4.00)
3rd...18.70 lbs: Maurice LeBlanc & John Sunday (6.00, 5.40, 3.80, 3.50)

JUNIOR MEMBER ALL-SPECIES CATCH & RELEASE (August 5 - 6)
Junior angler received one point for each fish caught and released
BOAT DIVISION
1st...Kyle Paparelli (136 points)
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
1st...Ben Pickering (250 points)
2nd...George Fotiades (25 points)
3rd...

BLUEFISH/STRIPED BASS COMBO (August 10 - 19)
Angler must enter a bluefish AND a striper. Total weight
BOAT DIVISION
ADULT
1st...52.14 lbs - Michael Lanni (Striper: 43.06 - Bluefish: 9.08)
2nd...44.60 lbs - Donald Smith (Striper: 38.60 - Bluefish: 6.00)
3rd...42.60 lbs - Peter Vican (Striper: 36.70 - Bluefish: 5.90)
JUNIOR
1st...29.05 lbs - Taylor Simao (Striper: 21.70 - Bluefish: 7.35)
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

MULTISPECIES TEAM TRIFECTA (August 24 - 26)
Pre-registration required.  Two-member teams.  Must enter one each, any three:
black sea bass, bluefish, fluke, scup, squeteague, striped bass

2-Angler Teams
Kyle and Mark Paparelli
1st place Black Sea Bass, Bluefish, Scup, Striped Bass

BLUEFISH (Aug 31 - Sept 9)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Armando Simao (12.05 lbs)
2nd...Charles Bradbury (11.00 lbs)
3rd...Robert Masse (10.62 lbs)
JUNIOR
1st...Taylor Simao (9.80 lbs)
2nd...Benjamin Pickering (6.90 lbs)
3rd...Ryan Brehio (6.29 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Gilbert Bell(10.11 lbs)
2nd...Charles Bradbury (9.70 lbs)
3rd...Thomas McGuire 9.62 lbs)
JUNIOR
1st...Jonathan Pickering (7.70 lbs)
2nd...Benjamin Pickering (6.60 lbs)
3rd...

BLUEFISH/STRIPED BASS CATCH & RELEASE (September 21 - 23)
Special form reqired - 1 point per fish (15" min) - Total points shown.
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Thomas Smotherman (36 points)
2nd...Bruce Bruni (28 points)
3rd...Jane Kearney (27 points)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...David Pickering (18 points)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...Benjamin Pickering (9 points)
1st...Jonathan Pickering (9 points)
2nd...
3rd...

BLACK SEA BASS (September 28 - October 7)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Charles Bradbury (2.40 lbs)
2nd...Robert Masse (1.50 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FALL STRIPED BASS (October 12 - 21)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Michael Lanni (44.48 lbs)
2nd...Armando Simao (42.82 lbs)
3rd...David Fewster (35.00 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Thomas McGuire (35.56 lbs)
2nd...Robert Moeller (27.38 lbs)
3rd...Ken Gu (19.78 lbs)
JUNIOR
1st...Benjamin Pickering (8.50 lbs)
2nd...
3rd...

FALL TAUTOG (October 26 - November 4)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Armando Simao (8.80 lbs)
2nd...Bruce Weinstein (8.70 lbs)
3rd...Stephen Gilman (7.60 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Normand Morrissette (6.46 lbs)
2nd...Thomas McGuire (6.20 lbs)
3rd...Lamarr Wallace (4.71 lbs)
JUNIOR
1st...Benjamin Pickering (3.70 lbs)
2nd...
3rd...

COD (November 9 - 25)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Bruce Weinstein (17.40 lbs)
2nd...Armand Tetreault (11.80 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...


View 2006 Special Tourney Results
View 2005 Special Tourney Results
View 2004 Special Tourney Results
View 2003 Special Tourney Results
View 2002 Special Tourney Results
View 2001 Boat Special Tourney Results
View 2001 Shore Special Tourney Results
View 2000 Boat Special Tourney Results
View 2000 Shore Special Tourney Results
pix1.gif