banner6.jpg
RISAA 2006
special_tourn.gif
RISAA

WINTER FLOUNDER (May 5 - 14)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Bart Wagner (2.34 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SHORE DIVISION
ADULT
1st...Charles Bradbury (1.42 lbs)
2nd...
3rd...

JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SPRING TAUTOG (May 19 - 28)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Paul Karcz (10.98 lbs)
2nd...Michael Lanni (9.25 lbs)
3rd...Bart Wagner (5.74 lbs)

JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Bart Wagner (9.24 lbs)
2nd...Robert Jordan (5.05 lbs)
3rd...Lamarr Wallace (4.64 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

Row, Row, Row Your Boat Striped Bass Challenge (June 2 - 11)
BOAT DIVISION ONLY
ADULT
1st...David Pickering (14.05 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SPRING STRIPED BASS (June 16 - 25)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Donald Smith (45.00 lbs)
2nd...Peter Vican (43.10 lbs)
3rd...William Nolan (32.98 lbs)
JUNIOR
1st...Tommy Bernache (27.82 lbs)
2nd...
3rd...

SHORE DIVISION
ADULT
1st...Thomas McGuire (28.08 lbs)
2nd...William Nolan (27.86 lbs)
3rd...Ken Gu (19.21 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FLUKE (June 30 - July 9)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Richard Golembeski (10.55 lbs)
2nd...Gisele Golembeski (9.49 lbs)
3rd...Armando Simao (6.85 lbs)
JUNIOR
1st...Kyle Volpe (5.80 lbs)
2nd...Taylor Simao (5.70 lbs)
3rd...Christopher Shohan (5.44 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Lamarr Wallace (1.78 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...Elijah Woods (1.54 lbs)
2nd...
3rd...

SHORE BASS/BLUE COMBO (no boat entries) (July 14 - 23)
Individual anglers. Must enter bass AND blue. Total weight.
ADULT
1st...Robert Moeller (24.20 lbs)
2nd...William Nolan (18.84 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

TEAM FLUKE CHALLENGE (July 29 - 30)
2-Angler Teams - Total Points
1st...27.15 lbs: Gisele Golembeski / Richard Golembeski (8.33, 7.58, 6.45, 4.79)
2nd...21.95 lbs: Charles Bradbury / Robert Masse (8.65, 4.80, 4.70, 3.80)
3rd...21.90 lbs: Richard Hittinger / Robert Murray (6.60, 5.65, 4.90, 4.75)

JUNIOR MEMBER ALL-SPECIES CATCH & RELEASE (August 5 - 6)
Junior angler received one point for each fish caught and released
BOAT DIVISION
1st...Emma Zecchin (65 points)
2nd...James Griffin (3 points)
3rd...
SHORE DIVISION
1st...Kyle DeMello (9 points)
2nd...
3rd...

BLUEFISH/STRIPED BASS COMBO (August 11 - 20)
Angler must enter a bluefish AND a striper. Total weight
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Armando Simao (51.75 lbs)
2nd...Peter Vican (47.80 lbs)
3rd...Donald Smith (46.90 lbs)
JUNIOR
1st...Taylor Simao (37.60 lbs)
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Thomas McGuire (33.76 lbs)
2nd...Bart Wagner (30.17 lbs)
3rd...Robert Moeller (20.91 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

MULTISPECIES TEAM TRIFECTA (August 25 - 27)
Pre-registration required.  Two-member teams.  Must enter one each, any three:
black sea bass, bluefish, fluke, scup, squeteague, striped bass

2-Angler Teams
TOTAL POINTS
1st...Donald Smith & Peter Vican (12 points)
2nd...Bruce Bruni & Thomas Smotherman (9 points)
3rd...

BLUEFISH (September 1 - 10)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Joaquim Simao (13.10 lbs)
2nd...Armando Simao (12.90 lbs)
3rd...William Nolan (11.80 lbs)
JUNIOR
1st...Taylor Simao (10.35 lbs)
2nd...Ben Pickering (4.78 lbs)
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...William Curran (11.94 lbs)
2nd...William Nolan (10.96 lbs)
3rd...Ken Gu (9.20 lbs)
JUNIOR
1st...Ben Pickering (6.78 lbs)
2nd...Jon Pickering (6.14 lbs)
3rd...

BLUEFISH/STRIPED BASS CATCH & RELEASE (September 22 - 24)
Special form reqired - 1 point per fish (15" min) - Total points shown.
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Thomas Smotherman (39 pts)
2nd...Bruce Bruni (32 pts)
3rd...Jane Kearney (4 pts)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...David Pickering ( 24 pts)
2nd...Bart Wagner (2 pts)
3rd...
JUNIOR
1st...Ben Pickering (23 pts)
2nd...Jon Pickering (1 pt)
3rd...

BLACK SEA BASS (September 29 - October 8)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Bart Wagner (5.12 lbs)
2nd...Paul Karcz (4.48 lbs)
3rd...Charles Bradbury (3.30 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FALL STRIPED BASS (October 13 - 22)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Joaquim Simao (38.65 lbs)
2nd...Michael Lanni (35.10 lbs)
3rd...Donald Smith (29.27 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Kevin Johnson (33.95 lbs)
2nd...Brian Ernest (29.54 lbs)
3rd...William Nolan (23.77)
JUNIOR
1st...Ben Pickering (7.09 lbs)
2nd...
3rd...

FALL TAUTOG (October 27 - November 5)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Steve Medeiros (10.25 lbs)
2nd...Brian Droney (9.40 lbs)
3rd...Curt Caserta (8.85 lbs)
JUNIOR
1st...Cory Blount (7.20 lbs)
2nd...Nicholas Blount (3.20 lbs)
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Brian Ernest (6.72 lbs)
2nd...Ken Gu (5.90 lbs)
3rd...Adam Flis (5.80 lbs)
JUNIOR
1st...Ben Pickering (6.26 lbs)
2nd...
3rd...

COD (November 10 - 26)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Kyle Blount (29.05 lbs)
2nd...Frank Blount (14.80 lbs)
3rd...Charles Bradbury (13.82 lbs)
JUNIOR
1st...Nicholas Blount (19.80 lbs)
2nd...Cory Blount (8.05 lbs)
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...


View 2005 Special Tourney Results
View 2004 Special Tourney Results
View 2003 Special Tourney Results
View 2002 Special Tourney Results
View 2001 Boat Special Tourney Results
View 2001 Shore Special Tourney Results
View 2000 Boat Special Tourney Results
View 2000 Shore Special Tourney Results
pix1.gif