banner6.jpg
RISAA 2004
special_tourn.gif
RISAA
FINAL RESULTS
WINTER FLOUNDER (April 30 - May 9) ** FINAL **
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Bart Wagner (1.35 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...Christopher Shohan (1.00 lbs)
2nd...
3rd...

SHORE DIVISION
ADULT
1st...Robert Moeller (2.70 lbs)
2nd...
3rd...

JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SPRING TAUTOG (May 14 - May 23) ** FINAL **
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Joseph Pearson (7.50 lbs)
2nd...Michael Lanni (6.75 lbs)
3rd...Normand Morrissette (5.12 lbs)

JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Justin Fisette (7.50 lbs)
2nd...John Curran (6.75 lbs)
3rd...Robert Moeller (3.25 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (3.80 lbs)
2nd...
3rd...

SQUETEAGUE (May 28 - June 6) ** FINAL **
BOAT DIVISION
ADULT
1st...no entries
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SPRING STRIPED BASS (June 11 - 20) ** FINAL **
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Michael Lanni (44.30 lbs)
2nd...Paul Martins (41.76 lbs)
3rd...Mark Serio (25.80)
JUNIOR
1st...Derek Stritzinger (39.20 lbs)
2nd...Paolo DeLuca (34.76 lbs)
3rd...Brendan Richards (30.45 lbs)

SHORE DIVISION
ADULT
1st...Robert Moeller (12.10 lbs)
2nd...Bart Wagner (10.36 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FLUKE (July 2 - 11) ** FINAL **
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Richard Golembeski (8.25 lbs)
2nd...Stephen Medeiros (7.94 lbs)
3rd...Paul Karcz (6.32 lbs)
JUNIOR
1st...Kyle Blount (9.30 lbs)
2nd...Kyle Volpe (7.00 lbs)
3rd...James Waugh (5.90 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Kenneth Gu (2.80 lbs)
2nd...Robert Moeller (2.40 lbs)
3rd...David Pickering (2.10 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (5.05 lbs)
2nd...
3rd...

SHORE BASS/BLUE COMBO (no boat entries) (July 16 - 25) ** FINAL **
individual anglers. Must enter bass AND blue. Total weight.
ADULT
1st...Robert Moeller (26.05 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

TEAM FLUKE CHALLENGE (July 31 -Aug 1) ** FINAL **
2-Angler Teams - Total Points

1st...Derek Stritzinger/Skip Stritzinger....25.60 lbs...(4.99, 5.32, 7.14, 8.15)
2nd...Raymond Bubier/Joseph Sisson....22.05 lbs...(5.02, 5.15, 5.40, 6.48)
3rd...Gisele Golembeski/Richard Golembeski....21.57 lbs...(4.90, 5.10, 5.45, 6.12)

"BOAT WORLD" JUNIOR ALL-SPECIES CATCH & RELEASE (August 7 - 8)
Junior angler received one point for each fish caught and released
BOAT DIVISION
1st...Emma Zecchin (107 points)
2nd...Melissa Caisse (49 points)
3rd...Samantha Wagner (6 points)
SHORE DIVISION
1st...Jon Pickering (26 points)
2nd...Ben Pickering (9 points
3rd...

BLUEFISH/STRIPED BASS COMBO (August 13 - 22) ** FINAL **
Angler must enter a bluefish AND a striper. Total weight
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Donald Smith (46.20 lbs)
2nd...Peter Vican (45.20)
3rd...Jack Hartman (43.10 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Keneth Gu (26.40 lbs)
2nd...Robert Moeller (25.36 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...Brendan Richards (18.42 lbs)
2nd...
3rd...

MULTISPECIES TEAM TRIFECTA(August 27 - 29) ** FINAL **
Pre-registration required.  Two2-member teams.  Must enter one each, any three
(black sea bass, bluefish, fluke, scup, squeteague, striped bass)

2-Angler Teams - Total Points
1st...Armand Tetreault / Bruce Weinstein (6 pts)
2nd...David Fewster / Robert Moeller (5 pts)
tie...Paul Karcz / Bart Wagner (5 pts)
3rd...Gisele & Richard Golembeski (3 pts)
tie...Joseph Pearson / Gary Perschau (3 pts)

BLUEFISH (September 3 - 12) ** FINAL **
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Donald Smith (12.20 lbs)
2nd...Charles Bradbury (11.15 lbs)
3rd...Peter Vican (10.90 lbs)
JUNIOR
1st...Benjamin Pickering (6.28 lbs)
2nd...Anthony Shohan (4.60 lbs)
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Robert Moeller (8.60 lbs)
2nd...Bart Wagner (6.79 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...Brendan Richards (7.73 lbs)
2nd...John Richards (7.44 lbs)
3rd...

BLUEFISH/STRIPED BASS CATCH & RELEASE (September 25 - 26)
Special form reqired - 1 point per fish (15" min) - Total points shown.
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Jane Kearney (34 pts)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...David Pickering (50 pts)
2nd...Bart Wagner (15 pts)
3rd...Robert Moeller (10 pts)
JUNIOR
1st...Jon Pickering (42 pts)
2nd...Brendan Richards (5 pts)
3rd...

BLACK SEA BASS (October 1 - 10) ** FINAL **
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Douglas Barker (3.90 lbs)
2nd...Robert Guay (3.60 lbs)
3rd...Michael Lanni (3.55 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (4.57 lbs)
2nd...John Richards (4.12 lbs)
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FALL STRIPED BASS (October 15 - 24) ** FINAL **
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Peter Vican (39.80 lbs)
2nd...Michael Lanni (36.17 lbs)
3rd...Donald Smith (32.20 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...David Pickering (24.02 lbs)
2nd...Kenneth Gu (20.30 lbs)
3rd...Charles Bradbury (17.95 lbs)
JUNIOR
1st...Jonathan Pickering (8.48 lbs)
2nd...
3rd...

FALL TAUTOG (October 29 - November 7) ** FINAL **
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Ronald Hartman (11.91 lbs)
2nd...Robert Moeller (10.76 lbs)
3rd...Harry Potter (8.64 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (9.05)
2nd...Michael Ballback, Jr. (7.64 lbs)
3rd...John Richards (5.15 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Ken Gu (5.29 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...Brendan Richards (2.75 lbs)
2nd...
3rd...

COD (November 12 - 28) ** FINAL **
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Charles Bradbury (24.85 lbs)
2nd...Douglas Barker (23.65 lbs)
3rd...Robert Guay (23.00 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...


View 2003 Special Tourney Results
View 2002 Special Tourney Results
View 2001 Boat Special Tourney Results
View 2001 Shore Special Tourney Results
View 2000 Boat Special Tourney Results
View 2000 Shore Special Tourney Results
pix1.gif