banner6.jpg
RISAA 2003
tournament.gif
RISAA
As of 12/31/03
BLACK SEA BASS
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Robert Morel (5.90 lbs)
2nd...Albert Reeves (5.25 lbs)
3rd...Mark Serio (5.10 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (4.30 lbs)
2nd...Robert Lyons (3.71 lbs)
3rd...Shawn Masse (3.40 lbs)
 tie....Mark Volpe (3.40 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Joseph Barnicoat (2.12 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...Ben Pickering (.70 lbs)
2nd...
3rd...

BLUEFISH
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Charles Bradbury (14.85 lbs)
2nd...Albert Reeves (13.95 lbs)
3rd...Skip Stritzinger (13.77 lbs)
JUNIOR
1st...Cory Blount (17.20 lbs)
2nd...Nicholas Blount (15.80 lbs)
3rd...Kyle Blount (14.35 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Joseph Barnicoat (14.00 lbs)
2nd...Mark Maldonis (12.25 lbs)
3rd...Eugene Spring (11.65 lbs)
JUNIOR
1st...Jon Pickering (12.22 lbs)
2nd...Ben Pickering (10.62 lbs)
3rd...Brendan Richards (6.90 lbs)

BONITO
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Donald Smith (7.55 lbs)
2nd...Stephen Medeiros (6.90 lbs)
3rd...Robert Masse (6.00 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...Brendan Richards (7.30 lbs)
2nd...
3rd...

COD
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Harry Templeton (30.60 lbs) 2nd...Charles Casella (29.56 lbs)
3rd...Doug Barker (25.45 lbs)
JUNIOR
1st...Cory Blount (30.10 lbs)
2nd...Kyle Blount (23.80 lbs)
3rd...Nicholas Blount (23.70 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FALSE ALBACORE
BOAT DIVISION

1st...Michael Lanni (8.88 lbs)
2nd...Joseph Barnicoat (7.37 lbs)
3rd...Donald Smith (7.10 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (9.40 lbs)
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...David Pickering (9.10 lbs)
2nd...Joseph Castaldi (7.95 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FLUKE
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Robert Masse (12.35 lbs)
2nd...Albert Reeves (10.50 lbs)
3rd...Craig Picard (10.10 lbs)
JUNIOR
1st...Danielle Rekemeyer (14.54 lbs)
2nd...James Waugh (9.10 lbs)
3rd...Cory Blount (7.80 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st... Edward Bogdan (5.35 lbs)
2nd...Joseph Barnicoat (4.62 lbs)
3rd...Kenneth Gu (3.60 lbs)
JUNIOR
1st...Jonathan Pickering (5.44 lbs)
2nd...Brendan Richards (3.07 lbs)
3rd...Ben Pickering (2.30 lbs

HADDOCK
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Albert Reeves (7.90 lbs)
2nd...Charles Casella (6.14 lbs)
3rd...Charles Bradbury (5.97 lbs)
JUNIOR
1st...Cory Blount (5.20 lbs)
2nd...Nicholas Blount (4.35 lbs)
3rd...Kyle Blount (3.95 lbs)

MAHI MAHI
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Earl Buckman (18.00 lbs)
2nd...Warren DiClemente (15.60 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

POLLOCK
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Albert Reeves (14.05 lbs)
2nd...Harry Templeton (12.50 lbs)
3rd...Charles Bradbury (11.85 lbs
JUNIOR
1st...Cory Blount (18.60 lbs)
2nd...Kyle Blount (16.90 lbs)
3rd...Nicholas Blount (15.60 lbs)

SCUP
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Robert Morel (2.80 lbs)
2nd...Mark Serio (2.05 lbs)
3rd...Albert Reeves (1.80 lbs
JUNIOR
1st...Cory Blount (2.45 lbs)
2nd...Nicholas Blount (2.15 lbs)
3rd...Kyle Blount (1.90 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Kenneth Gu (2.50 lbs)
2nd...Joseph Barnicoat (2.12 lbs)
3rd...Bart Wagner (1.48 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (1.38 lbs)
2nd...Jon Pickering (1.22 lbs)
3rd...Ben Pickering (1.00 lbs)

SQUETEAGUE
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Robert Grant (10.60 lbs)
2nd...David Rubendunst (7.86 lbs)
 tie...Roy Moore (7.86 lbs)
3rd...Richard Lyons (7.11 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st... Robert Moeller (8.30 lbs)
2nd... Doug Gent (8.10 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

STRIPED BASS
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Albert Reeves (53.25 lbs)
2nd...Skip Stritzinger (49.00 lbs)
3rd...Douglas Barker (46.30 lbs)
JUNIOR
1st...Christopher Shohan (42.00 lbs)
2nd...Derek Stritzinger (41.39 lbs)
3rd...Andrea Martin (30.00 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Joseph Barnicoat (45.12 lbs)
2nd...Brian Ernest (35.70 lbs)
3rd...Thomas McGuire (28.60 lbs)
JUNIOR
1st...Jon Pickering (19.48 lbs)
2nd...Ben Pickering (15.08 lbs)
3rd...

TAUTOG
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Albert Reeves (11.90 lbs)
2nd...Paul Karcz (11.70)
3rd...George Oakley (11.14 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (9.00 lbs)
2nd...Derek Stritzinger (8.51 lbs)
3rd...Emma Zecchin (6.60 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Joseph Barnicoat (10.38 lbs)
2nd...Craig Greenslade (10.10 lbs)
3rd...Thomas McGuire (5.40 lbs)
JUNIOR
1st... Brendan Richards (6.80 lbs)
2nd...
3rd...

TUNA (Albacore, Bluefin, Yellowfin)*
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Albert Reeves (83.63 lbs) Bluefin
2nd...Edward Kearney (48.90 lbs) Yellowfin
3rd...Donald Masse (43.70 lbs) Yellowfin
JUNIOR
1st...Brendan Richards (25.30 lbs) Bluefin
2nd...
3rd...

* Giant Bluefin not eligible species
WINTER FLOUNDER
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Christine Blount (2.65 lbs)
2nd...Michael Lanni (2.28 lbs)
3rd...Henry Walsh (2.10 lbs)
JUNIOR
1st... Mark Volpe (1.42 lbs)
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st... Jonathan Budnick (1.80 lbs)
2nd...
3rd...


PREVIOUS YEARLONG TOURNAMENTS
2002 Yearlong
2002 Special
2001 Boat
2001 Shore
2000 Boat
2000 Shore
1999 Boat
1999 Shore
1998 Boat
1998 Shore