banner6.jpg
RISAA 2003
special_tourn.gif
RISAA
As of 12/31/03
WINTER FLOUNDER (April 25 - May 4) * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st... Michael Lanni (2.31 lbs)
2nd... Gisele Golembeski (1.90 lbs)
3rd... Richard Golembeski (1.78 lbs)
JUNIOR
1st... Anthony Shohan (1.24 lbs)
2nd...Christopher Shohan (0.98 lbs)
3rd...Shawn Masse (0.92 lbs)

SHORE DIVISION
ADULT
1st...Joseph Pearson (2.64 lbs)
2nd...Bart Wagner (1.60 lbs)
3rd...Gary Perschau (1.46 lbs)

JUNIOR
1st...Jonathan Budnick (1.60 lbs)
2nd...
3rd...

SPRING TAUTOG (May 16 - May 25)* FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st... Michael Lanni (8.88 lbs)
2nd...Normand Morrissette (6.13 lbs)
3rd...Paul Karcz (5.55 lbs)

JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Robert Masse (5.66 lbs)
2nd...Joseph Pearson (5.61 lbs)
3rd...Charles Bradbury (5.37 lbs)
JUNIOR
1st... Brendan Richards (4.00 lbs)
2nd...
3rd...

SQUETEAGUE (May 30 - June 8) * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st... NO ENTRIES
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SPRING STRIPED BASS (June 13 - 22) * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st... Glen Vitullo (55.05 lbs)
2nd... Donald Smith (36.75 lbs)
3rd... Robert Masse (26.75 lbs)
JUNIOR
1st... Shawn Masse (26.59 lbs)
2nd... Kyle Volpe (22.10 lbs)
3rd...
William Masse (22.08 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st... Joseph Barnicoat (40.40 lbs)
2nd...
Anthony Paliotti (31.80 lbs)
3rd... Thomas McGuire (26.70 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FLUKE (July 4 - 13) * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st... Richard Golembeski (9.78 lbs)
2nd... 
Ronald Hartman (9.56 lbs)
3rd...Bruce Getchell (8.39 lbs)
JUNIOR
1st... Derek Stritzinger (6.11 lbs)
2nd... Shawn Masse (5.85 lbs)
3rd... Michael Ballback, Jr. (4.58 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st... David Pickering (2.86 lbs)
2nd...Kenneth Gu (2.70 lbs)

3rd...Bart Wagner (2.02 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SHORE BASS/BLUE COMBO (no boat entries) (July 18 - 20)
individual anglers. Must enter bass AND blue. Total weight.
ADULT
1st... NO ENTRIES
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

TEAM FLUKE CHALLENGE (July 26 - 27) * FINAL *
2-Angler Teams - Total Points
1st... 22.68 lbs: David Fewster / Bart Wagner (5.16, 5.36, 5.82, 6.34)
2nd...22.62 lbs: Larry Hayward / John Volpe (4.66, 5.25, 6.25, 6.46)
3rd... 21.73 lbs: Thom Pelletier / Steven Travisono (3.36, 5.74, 6.04, 6.59)
3rd... 21.73 lbs: Derek Stritzinger / Skip Stritzinger (3.95, 4.20, 5.33. 8.25)

"BOAT WORLD" JUNIOR ALL-SPECIES CATCH & RELEASE (August 2 - 3)
Junior angler received one point for each fish caught and released
BOAT DIVISION
1st...Anthony Laquerre (177 pts)
2nd...Emma Zecchin (70 pts)
3rd...Meagan Sikorsky (27 pts)
SHORE DIVISION
1st...Jon Pickering (81 pts)
2nd...
3rd...

BLUEFISH/STRIPED BASS COMBO (August 8 - 17) * FINAL *
Angler must enter a bluefish AND a striper. Total weight
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Donald Smith (57.70 lbs)
2nd...Michael Lanni (46.89 lbs)
3rd...Peter Vican (43.90 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Robert Moeller (19.26 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

MULTISPECIES TEAM TRIFECTA (August 22 - 24)
Pre-registration required.  Two2-member teams.  Must enter one each, any three
(black sea bass, bluefish, fluke, scup, squeteague, striped bass)

2-Angler Teams - Total Points
1st... Don Smith / Peter Vican : 9 pts
2nd... Paul Karcz / B. Wagner :  8 pts
3rd... D. Fewster / R. Moeller : 5 pts
3rd...R. Masse / C. Bradbury : 5 pts

BLUEFISH (September 5 - 14) * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Steven Travisono (12.01 lbs)
2nd...Michael Lanni (10.95 lbs)
3rd...June Masterson (10.70 lbs)
JUNIOR
1st...Mark Volpe (8.98 lbs)
2nd...Kyle Volpe (8.21 lbs)
3rd...Emma Zecchin (5.30 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Joseph Barnicoat (9.25 lbs)
2nd...
Joan Bradbury (8.95 lbs)
3rd...
Eugene Spring (7.40 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (7.06 lbs)
2nd...
Ben Pickering (4.38 lbs)
3rd...Jon Pickering (3.11 lbs)

BLUEFISH/STRIPED BASS CATCH & RELEASE (September 27 - 28) * FINAL *
Special form reqired - 1 point per fish (15" min) - Total points shown.
BOAT DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...David Pickering (16 pts)
2nd...
Robert Moeller (8 pts)
3rd...Bart Wagner (4 pts)
JUNIOR
1st...Ben Pickering (14 pts)
2nd...Brandon Richards (2 pts)
3rd...

BLACK SEA BASS (October 4 - 5) * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st...
Michael Lanni (1.94 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...Brendan Richards (3.20 lbs)
2nd...Robert Lyons (2.67 lbs)
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FALL STRIPED BASS (October 10 - 19)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Peter Vican (36.10 lbs)
2nd...Donald Smith (32.20 lbs)
3rd...Michael Lanni (31.77 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (15.80 lbs)
2nd...John Richards (15.10 lbs)
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Brian Ernest (34.72 lbs)
2nd...Kenneth Gu (19.50 lbs)
3rd...Robert Moeller (16.36 lbs)
JUNIOR
1st...Jon Pickering (9.28 lbs)
2nd...Brendan Richards (7.90 lbs)
3rd...

FALL TAUTOG (October 24 - November 2)
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Skip Stritzinger (11.45 lbs)
2nd...Joseph Barnicoat (9.10 lbs)
3rd...Robert Blasi (8.75 lbs)
JUNIOR
1st...Alex Getchell (10.89 lbs)
2nd...Brendan Richards (7.30 lbs)
3rd...Brayden Stritzinger (6.16 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Joseph Barnicoat (6.62 lbs)
2nd...Joseph Pearson (4.86 lbs)
3rd...Kenneth Gu (3.70 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (3.00 lbs)
2nd...
3rd...

COD (November 14 - 23) * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Charles Bradbury (13.20 lbs)
2nd...Doug Barker (11.65 lbs)
3rd...Albert Reeves (8.90 lbs)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
View 2002 Special Tourney Results
View 2001 Boat Special Tourney Results
View 2001 Shore Special Tourney Results
View 2000 oat Special Tourney Results
View 2000 Shore Special Tourney Results
pix1.gif