banner6.jpg
RISAA special_tourn.gif RISAA
2002
As of 11/30/02
WINTER FLOUNDER (April 26 - May 5) - * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Gary Perschau (2.20)
2nd...Michael Lanni (2.19)
3rd...Gisele Golembeski (1.54)
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Joseph Pearson (1.80)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...Ben Pickering(.91 lbs)
2nd...
3rd...

SPRING TAUTOG (May 17 - May 26) - * FINAL
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Paul Karcz (8.45 lbs)
2nd...Michael Lanni (6.61 lbs) 3rd...
JUNIOR
1st...Kyle Potter (5.84 lbs)
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SQUETEAGUE (May 31 - June 9) - * FINAL
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Thomas Smotherman(8.35 lbs)
2nd...Joseph Pearson (3.15 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...Christopher Masse (7.64 lbs)
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

SPRING STRIPED BASS (June 14 - 23) - * FINAL
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Michael Neto(49.15 lbs)
2nd...Ed Cook (44.00 lbs)
3rd...Gregory Rodrigues (42.20 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards(21.93 lbs)
2nd...Shawn Masse (21.90 lbs)
3rd...John Richards (20.93 lbs)

SHORE DIVISION
ADULT
1st...Anthony Paliotti (28.50 lbs)
2nd...William Barbery (15.00 lbs)
3rd...
JUNIOR
1st...Ben Pickering (7.71 lbs)
2nd...
3rd...

FLUKE (July 5 - 14) - * FINAL
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Richard Golembeski (8.94 lbs)
2nd...Skip Stritzinger (7.66 lbs)
3rd...John Diniz (7.20 lbs)
JUNIOR
1st...Anthony Shohan (9.73 lbs)
2nd...William Moeller (6.36 lbs)
3rd...Alex Getchell (6.31 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

TEAM FLUKE CHALLENGE (July 20 - 21) - * FINAL
2-Angler Teams - Total Points
1st... Henry Berube and Guy Dufresne * 26.69 lbs * (5.79, 6.47, 6.50, 6.93)
2nd...Jack Hartman and Ronald Hartman * 25.57 lbs * (5.05, 5.10, 6.94, 8.48)
3rd...Raymond Bubier and Joseph Sisson * 24.41 lbs * (5.56, 6.10, 6.29, 6.46)

JUNIOR ALL-SPECIES CATCH & RELEASE (August 3 - 4) - * FINAL *
Junior angler received one point for each fish caught and released
BOAT DIVISION
1st...Anthony Laquette (117 pts)
2nd...Emma Zecchin (82 pts)
3rd...Michael Phelan (57 pts)
SHORE DIVISION
1st...William Moeller (55 pts)
2nd...Benjamin Pickering (30 pts)
3rd...Jonathan Pickering (26 pts)

BLUEFISH/STRIPED BASS COMBO (August 9 - 18) - * FINAL *
Angler must enter a bluefish AND a striper. Total weight
BOAT DIVISION
ADULT
1st...David Fewster (52.85 lbs)
2nd...Peter Vican (49.50 lbs)
3rd...Robert Masse (48.80 lbs)
JUNIOR
1st...Cote Laflamme (43.35 lbs)
2nd...Matthew Beaulieu (21.25 lbs)
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Robert Moeller (16.62 lbs)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

BLUEFISH (September 6 - 15) - * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st...William Barbery (12.90 lbs)
2nd...William Mossman (12.26 lbs)
3rd...Charles Bradbury (9.85 lbs)
JUNIOR
1st...Ethan Budnick (10.10 lbs)
2nd...Cory Blount (9.70 lbs)
3rd...Derek Stritzinger (9.09 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...David Pickering (7.68 lbs)
2nd...Robert Roy (7.10 lbs)
3rd...Robert Moeller (6.95 lbs)
JUNIOR
1st...Jon Pickering (7.63 lbs)
2nd...Ben Pickering (6.57 lbs)
3rd...Cote Laflamme (5.91 lbs)

BLUEFISH/STRIPED BASS CATCH & RELEASE (September 28 - 29)
Special form reqired - 1 pt per fish (15" min) - Total pts shown.
BOAT DIVISION
ADULT
1st...(no boat entries)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...(no boat entries)
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Paul Laflamme (17 points)
2nd...David Pickering (4 points)
3rd...
JUNIOR
1st...Cote Laflamme (19 points)
TIE...Brendan Richards (19 points)
2nd...John Richards (13 points)
3rd...Ben Pickering (11 points)

BLACK SEA BASS (October 5 - 6) - * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st...(no entries)
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
(no entries)
2nd...
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

FALL STRIPED BASS (October 11 - 20) - * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Skip Stritzinger (41.50 lbs)
2nd...Michael Budnick (27.60 lbs)
3rd...Craig Picard (26.00 lbs)
JUNIOR
1st...Derek Stritzinger (50.00 lbs)
2nd...Brendan Richards (13.50 lbs)
3rd...John Richards (11.60 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...Paul Laflamme (23.28 lbs)
2nd...Kenneth Gu (21.00 lbs)
3rd...Robert Masse (18.95 lbs)
JUNIOR
1st...Cote Laflamme (19.19 lbs)
2nd...Jon Pickering (13.78 lbs)
3rd...Matthew Pickering (9.20 lbs)

FALL TAUTOG (October 25 - November 3) - * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Robert Santurri (9.28 lbs)
2nd...Joseph Zecchin (7.75 lbs)
3rd...Michael Neto (7.10 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (10.70 lbs)
2nd...John Richards (7.30 lbs)
3rd...Emma Zecchin (5.50 lbs)
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...

COD (November 15 - 24) - * FINAL *
BOAT DIVISION
ADULT
1st...Paul Laflamme(18.60 lbs)
2nd...Charles Bradbury (17.01 lbs)
3rd...Alan Stewart (15.00 lbs)
JUNIOR
1st...Brendan Richards (21.92 lbs)
2nd...John Richards (14.53 lbs)
3rd...
SHORE DIVISION
ADULT
1st...
2nd...
3rd...
JUNIOR
1st...
2nd...
3rd...
View 2001 Boat Special Tourney Results
View 2001 Shore Special Tourney Results
View 2000 Boat Special Tourney Results
View 2000 Shore Special Tourney Results
pix1.gif